niedziela, 23 września 2018

5 słowiańskich książek dla dzieci #1


Już od dawna noszę w sercu ciche marzenie, by dzieciaki w polskich szkołach uczyły się o słowiańskiej mitologii. By wiedziały, że świat powstał z jajka, co łączy Peruna i Mokosz oraz czemu Weles ma rogi. I choć w szkołach nadal króluje Parandowski, to w księgarniach coraz więcej pojawia się książek dla dzieci o Słowianach i ich Bogach. I o tym właśnie dziś opowiem.

Gdy trzy lata temu postanowiłam napisać wpis o kilku powieściach ze słowiańskimi motywami, miałam przed sobą trudne zadanie, by wyszukać takowe książki. Teraz wystarczyło tylko stanąć w księgarni w dziale dziecięcym przed regałem i już! Cudne mamy czasy!

1. Drzewo. Mity słowiańskie...


Łukasz Wierzbicki stworzył magiczną książkę, która w sposób ciut poetycki, ale także bardzo otwarty na młodego czytelnika, opowiada najważniejsze słowiańskie mity. Nie sposób się od niej oderwać. Dla dorosłych polecam dojrzalszą wersję – Mitologię słowiańską od Wydawnictwa BOSZ.

2. B jak Bies. Abecadło mitologii słowiańskiej


Natalia Hluzow stworzyła elementarz inspirując się słowiańskimi stworami. Co więcej, opisała każdego z nich. Nawet dla mnie, znającej już alfabet, była to doskonała zabawa - poznawać go na nowo z tej słowiańskiej strony. A dla dzieciaków, które już umieją składać literki w sylaby, bardzo polecam W kraju Polan z serii Czytam sobie.

3. Borek i Bogowie Słowian


Igor D. Górewicz zabiera nas w swojej książce w podróż do przeszłości, i zamiast opowiadać o słowiańskich Bogach, to stawia nas prosto przed nimi u boku bohatera powieści, i oddaje im głos. Genialnie napisana historia, zawierająca masę wiedzy!

4. Borka i Sambor. Postrzyżyny


Komiks! Dobry i króciutki! Jego scenariusz, stworzony przez Elżbietę Żukowską, został oparty o opis zawarty w „Kronice polskiej” Galla Anonima i opisywał postrzyżyny syna Piasta i syna Popiela. A kreska należy tutaj do nieustannie przeze mnie wielbionego Karola „KRL” Kalinowskiego, którego Łaumę i Kościsko polecam rękami i nogami.

5. Mitologia. Przygody słowiańskich bogów


Melania Kapelusz, wraz z ilustratorką Ewą Poklewską-Koziełło, stworzyły przecudną książkę – prostą, piękną, idealną dla dzieci. Tutaj można rozeznać się w słowiańskich Bogach, dowiedzieć się jak powstał człowiek oraz o co chodzi z tym drzewem życia.

Miało być pięć książek i jest, choć w księgarniach można znaleźć o wiele więcej. Ale o tym już w następnym wpisie.

Masz ochotę na więcej słowiańskich książek? Zajrzyj na Slavic book - blog o książkach z motywami słowiańskich wierzeń!
9 komentarzy:

 1. Wspaniały pomysł dla naszych małych pociech!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. To nawet nie tyle dla dzieci, co i dla dorosłych, bo przecież i my mamy luki w tej kwestii 😊 dziękuję za post, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla dorosłych jest oddzielny stosik ;) Na przykład "Mitologia słowiańska" od wydawnictwa Bosz.

   Usuń
 3. Nieskromnie podpowiem również "Noc między Tam i Tu", jeśli oprócz słowiańskości miałby ktoś ochotę również na fabułę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cichutko szepnę w absolutnej tajemnicy, że ta książka pojawi się w drugiej części zestawienia dla dzieciaków ;)

   Usuń
 4. Brakuje najnowszej publikacji (póki co w wersji audiobooka) "Dary Bogów" - Witolda Jabłońskiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę? Byłam pewna, że to książka dedykowana dorosłym, dlatego nawet jej nie brałam pod uwagę w zestawieniu dla dzieci.

   Usuń
 5. Takie publikacje są potrzebne, musimy mieć świadomość własnych korzeni, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń