środa, 6 czerwca 2018

Mitologia. Przygody słowiańskich bogów - Melania KapeluszNa początku było światło i woda. I bóg. Niby jeden, a jednak dwoje. I tak się zaczął nasz świat - od światła i wody. Nie od chaosu czy słowa. Powstał on z ziarenka piasku, które jeden bóg przekazał drugiemu.

Ilość książek dla dzieci o słowiańskiej mitologii rośnie i rośnie. A wraz z tą liczbą rośnie i serce, bo wreszcie dzieciaki będą nie tylko uczyć się o greckich i rzymskich panteonach, ale poznają także swoje dziedzictwo – wierzenia, które przecież istniały niecały tysiąc lat temu. Co więcej, istnieją do dziś i chyba już śmiało można powiedzieć, że zaczynają się odradzać – powoli, a przy tym odważnie.

Egmont ogromnie zaskoczył mnie tym wydaniem. Stanęłam z nim okładką w twarz na targach książki i to była miłość od pierwszego spojrzenia. Oczywiście na starcie zachwyciły mnie przecudne ilustracje - w intensywnych kolorach, z ciut prymitywną kreską jakby nawiązującą do malowideł sprzed lat, ale nie tylko. Kilka z nich momentalnie odsyła nas do Biblii i tym samym uświadamia, jak wiele obecnie dominująca religia mogła czerpać z rodzimej wiary.

I tekst... To wersja dla dzieci, napisana przyjemnie i prosto. Dowiemy się z tej lektury, jak powstał świat i czemu jest taki rozległy, kto stworzył człowieka i o co chodzi z drzewem życia. A rozpiska na końcu opowiadająca o każdym ze słowiańskich bogów pomoże się nie zgubić. Słowem, to nie tylko dobra powieść do poczytania na dobranoc, ale i garść wiedzy, którą powinno posiadać każde dziecko mieszkające w słowiańskim kraju.

Masz ochotę na więcej słowiańskich książek? Zajrzyj na Slavic book - blog o książkach z motywami słowiańskich wierzeń!
8 komentarzy:

 1. Dorosły również byłby zadowolony o ile interesuje się tą tematyką ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj zdecydowanie... Sprawdziłam na swoim trzydziestoletnim umyśle ;)

   Usuń
  2. Moja Mama jest dużo starsza i Jej się spodobała ;)

   Usuń
 2. Bardzo mnie zainteresowałaś tą książką. Sama chętnie dowiem się więcej o wierze naszych przodków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja jeszcze przy okazji polecę "Bestiariusz słowiański" i "Mitologię słowiańską" z wydawnictwa Bosz :)

   Usuń
 3. Ja też jestem zainteresowany książką. Przez pięć lat uczyłem historii i społeczeństwa na pograniczu kielecko - krakowskim, i jestem zafascynowany takimi książkami jak ta. W wolnej chwili zapraszam Cię na mój wskrzeszony blog - Imperium Lektur 2. Blogowałem aktywnie od 2012 do 2015 roku, potem była przerwa. A na tego bloga będę często zaglądać, już ta recenzja mnie całkowicie kupiła. Nasze podręczniki do historii są często odstręczające, bardzo ważne jest, by dzieci i młodzież odpowiednio zainteresować. Pozdrawiam wieczornie !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja już lecę poszperać na Twoim blogu :) Nie mogę się doczekać, cóż ciekawego tam znajdę :)

   A historia i podręczniki... Och, to długi temat i trudny...

   Usuń
 4. Przed chwilką coś wypatrzyłam... ta książka może Ciebie zainteresować :)
  http://www.taniaksiazka.pl/wojna-bogow-plemiona-tom-1-lukasz-radecki-p-1059157.html

  OdpowiedzUsuń