piątek, 16 lutego 2018

Wiersze Tima Burtona


Znacie Tima Burtona? Pana od Edwarda Nożycorękiego, Soku z Żuka i Gnijącej panny młodej? I wielu innych zdrowo pokręconych filmów? Z pewnością kojarzycie przynajmniej jedno z dzieł tego reżysera. Ale czy wiecie, że Burton pisuje także wiersze? I to dokładnie w takim samym klimacie jak jego filmy.

The Melancholy Death of Oyster Boy & Other Stories tak właśnie nazywa się tomik wierszy Burtona i niestety nie został on przetłumaczony na język polski. Ale (!) jeżeli choć trochę znacie angielski, bez problemu poradzicie sobie z jego lekturą, bo wiersze w nim są proste i zbudowane na zasadzie Ala ma kota.


Ale choć zdają się na pierwszy rzut oka prostymi historyjkami, to takimi nie są. Są dziwaczne, pokraczne i pełne czarnego humoru. Niby śmieszne, a trochę przerażające. Takie, przy których uśmiech zamiera w połowie i zmienia się w grymas.

Jest tu opisany los Chłopczyka-małża i Dziewczynki-zapałki i innych tak samo ciekawych chłopców i dziewczynek. Burton opowiada o nich z przyjemnością. I pokazuje - gdyż w tym tomiku znajdziecie nie tylko jego wiersze ale i rysunki, które owym wierszom dorównują.

Te wiersze doskonale wypełniły moją tęsknotę za jakimś nowym dziełem Burtona. Połknęłam je wszystkie na raz, a potem śniłam bardzo ciekawe koszmary przez całą noc. Ale było warto. 


Voodoо Girl

Her skin is white cloth,
and she's all sewn apart
and she has many colored pins
sticking out of her heart.

She has many different zombies
who are deeply in her trance.
She even has a zombie
who was originally from France.

But she knows she has a curse on her,
a curse she cannot win.
For if someone
gets too close to her,

the pins stick farther in.

-  Tim Burton

2 komentarze:

 1. Fajny wiersz.Dzięki za info,nie wiedziałam,ze taka książka istnieje.

  Chomik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do niedawna też nie miałam o tym pojęcia. Polecam lekturę całości - robi z umysłu niezłe bagno ;)

   Usuń