niedziela, 30 marca 2014

O wampirach, które nigdy nie błyszczały w słońcu
Loki, nordycki bóg kłamstwa, uśmiecha się do nas z ekranu. Teraz ma na sobie dziewiętnastowieczny, przetarty szlafrok, gitarę w dłoniach i… kły. Biała Czarownica z Narnii porzuciła swoje śniegi, udała się do upalnego Tanderu  i popija tam ludzką krew.
Nie, to nie jest opis mojego dziwnego snu, który przyśnił mi się w noc, gdy świat śpi o jedną godzinę krócej, nie wiedzieć czemu przestawiając zegary i zabierając sobie sześćdziesiąt minut życia. To opis filmu, na którym wczoraj byłam.

poniedziałek, 24 marca 2014

Wędrowny kupiec i pogańska bogini


Foto by Miranda

Dziś będzie inaczej, nie o książce, nie o komiksie, a o mandze. I to jakiej! Jest to opowieść o wilczej bogini i… zasadach handlu! Spice & Wolf z początku porwało polskie serca jako anime, a teraz dzięki wydawnictwu Studio JG zdobywa czytelniczy świat pod przebraniem mangi.

Sama fabuła jest dość prosta – wędrowny kupiec Lawrence zawiera układ z pogańską boginią urodzaju Horo, obiecując zawieźć ją na północ. Życie wędrownego kupca nie jest łatwe, a tu jeszcze spada mu na głowę panna z wilczymi uszami, ogonem i olbrzymim… apetytem.

środa, 19 marca 2014

Być sobą, czyli o teatrze lalek Lidii MiśJak zachęcić dziecko do teatru lalek, a przy tym wytłumaczyć mu, na czym polega gra aktorska, czym jest udawanie, a czym granie roli, co to znaczy „zakochać się” i jak pojąć, w czym jest sens bycia sobą? To łatwe – przeczytać mu „W pewnym teatrze lalek” autorstwa Lidii Miś.

sobota, 15 marca 2014

Czerwona droga do Sabaiby w Teatrze Jaracza
Cegły zostaną wypalone z czerwonej gliny i powstanie z nich droga aż do morza, a wokół posadzimy liczne drzewa...

„Czerwona droga do Sabaiby’ to historia powrotu do tego, co było. Tu przyszłość nie istnieje, teraźniejszość nie ma znaczenia, a przeszłość wymieszała się, zlała się i przeistoczyła w tysiące wersji.
Żołnierz Fabian Romero wraca do domu z wojny, jednak gubi drogę i trafia do niewielkiej wioski. Jeszcze nie wie, że jest to wioska jego przeszłości. Każdy, kogo spotka, zamiera w przerażeniu na dźwięk jego imienia, a gdy Romero zdradza imię swojej matki, wszyscy mieszkańcy zaczynają szeptać, że żołnierz przyszedł ją pomścić.

poniedziałek, 10 marca 2014

Kłębek wspomnień („Pokój”- Gene Wolfe)


Na pierwszy rzut oka „Pokój” wydaje się zlepkiem chaosu, historii, które zaczynają się i nie kończąc, przeskakują w inny wątek, co utrudnia czytanie, wypełnia umysł czytelnika masą nierówno odciętych nitek i tworzy wokół niego splątany kłębek. Ale nie dajcie się zwieść. Ta książka jest jak obraz, obraz przedstawiający kreski, kształty i pociągnięcia pędzlem rozmieszczone na płótnie byle jak, bez żadnego sensu. Możemy wpatrywać się w nie z bliska, z daleka i nic nie zobaczymy, lecz wystarczy nam jeden nieopatrzny krok w bok i nagle przed nami pojawi się jeden z najbardziej magicznych i złożonych obrazów na świecie.

sobota, 1 marca 2014

I znów - Dzień Kota!

- Ach! – szepnął Kot, który podsłuchiwał. – Ta Kobieta jest bardzo mądra, ale nie taka mądra, jak ja. („Kot, który zawsze chadzał własnymi drogami”, Rudyard Kipling)

Wraz z pierwszym dniem wiosny do Rosji przybywa Dzień Kota. 1-go marca wszyscy rosyjscy kociarze obchodzą święto swoich pociech. Różnie bywa z tym świętem na świecie, każdy naród wybiera sobie inny dzień na uczczenie najbliższych człowiekowi pieszczochów. Na przykład my w Polsce Dzień Kota świętowaliśmy 17 lutego, natomiast w USA kociarze otworzą butelkę mleka 29 października, Brytyjczycy będę mieli kocią imprezę 8 sierpnia, a Japończycy ze swoimi neko świętowali już 22 lutego.