środa, 26 lutego 2014

Schizofrenia Czerwonego Kapturka („Tonąca dziewczyna” – Caitlín Kiernan)

Wiecie, że słowo schizofrenia składa się z dwóch greckich słów: schízō  (rozszczepić) i phrḗn – (umysł). Niemal ociera się o otworzenie umysłu, a tak często w swoim życiu słyszymy – otwórz swój umysł. Jeżeli zajrzymy do słownika, przeczytamy chłodną i dokładną definicję schizofrenii - zaburzenia schizofreniczne, med. grupa endogennych zaburzeń psychicznych, cechująca się występowaniem objawów specyficznej dezintegracji osobowości; różnorodne objawy: otępienie uczuciowe, osłabienie zainteresowań i aktywności, zamknięcie się w sobie, omamy, urojenia, apatia, zaburzenia procesów myślenia.

sobota, 22 lutego 2014

Ostatni poganie Europy


Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków - 23 opowiadania o maryjskich kobietach. Każde opowiadanie to oddzielna historia, trwająca od jednej do dziesięciu minut. Każda historia została nazwana kobiecym imieniem na literę O. Z łatwością można powiedzieć, że jest to film nakręcony na podstawie książki Denisa Osokina o jednobrzmiącym tytule, jednak nie o łatwość tu chodzi. To nie jest film, ani książka, to kolejna podróż, w którą chcę Was zabrać. To historia narodu, ich kultury i języka. A film jest tylko pretekstem do rozmowy.

Przeszłość to my. Nie księgi, archiwa, filmy, obrazy – prawdziwa historia ludzkości ukrywa się w nas samych. Maryjczycy wiedzą to, ich przeszłość mieszka tuż przy nich i kroczy ramię w ramię z nimi przez życie. Zamieszkują Republikę Mari El (Rosja) położoną nad środkową Wołgą i liczą 600 tysięcy osób. Tu ich rodzime pogaństwo przenika się z prawosławiem i kulturą tatarską, tu wciąż żyje przeszłość – mieszka w tradycjach, świętach, maryjskim języku, wierze. Żyje w ludziach.

wtorek, 18 lutego 2014

A ja widzę Klauna!Wchodzisz do teatru i jeszcze nie zdążysz się rozejrzeć za swoim miejscem, gdy stajesz jak wryty, bo oto widzisz nie teatralną scenę, a arenę cyrkową, a nad nią mieni się kolorowa kopuła. "Gdzie jestem?" - chcesz zapytać, ale właściwie nie musisz, bo przecież wiesz, na bilecie wyraźnie jest napisane - "Teatr im. Stefana Jaracza. Spektakl Klaun". Wiesz, że trafiłeś dobrze, wiesz, że to wciąż teatr, ale i tak rozglądasz się za balonikami i watą cukrową.

sobota, 15 lutego 2014

Uśmiechnij się, jesteś w Paryżu!Głównie opowiadam Wam o książkach, czasami wtrącę coś o filmie czy muzyce, ale książki zdecydowanie na Przeczytaj mnie rządzą. A tak sobie ostatnio pomyślałam, że może ciut rozcieńczymy literacki blog maleńkimi podróżniczymi opowieściami. Bo widzicie, ja kocham podróżować. I nieważne, czy do Rosji, Francji czy też na drugą stronę ulicy - wszystko jest podróżą, zależy tylko od spojrzenia na świat, a dla mnie każdy krok jest przygodą... Postanowiłam zatem wziąć Was za rękę i popodróżować razem, co Wy na to?

piątek, 14 lutego 2014

Pięć książek o nieprzesłodzonej miłościWalentynki, serduszka, amorki, bleh... Porozmawiajmy lepiej o książkach, ale tematycznie, bo o książkach o miłości. Od takich to półki księgarskie i biblioteczne niemal się uginają, jednak ciężko jest znaleźć w obecnych czasach coś współczesnego o miłości nie przesadzonej, niezbyt posypanej cukrem i nie wyidealizowanej. Właśnie dlatego przygotowałam dla Was z okazji walentynek pięć książek o miłości prawdziwej i nie idealnej, takiej, jaka zwykle nas spotyka i rozczarowuje swoim brakiem schematyczności i scenariusza z filmów Hollywood.

środa, 12 lutego 2014

Co diabłu nie wypada, to anioł wyśmieje, czyli „Rzecz o zbłąkanej duszy” tom I i II

Z dedykacją dla załogi zabrzańskiej księgarni "Victoria" ;)

A czy wiecie, że diabły i aniołowie też chodzą do szkół? To znaczy rodzą się, dorastają i idą się uczyć, by wiedzieć jak obchodzić się z ludźmi. A czy wiecie, że nawet anioł może uczyć się na tróje, a diabeł być wzorowym uczniem? O tak, to się zdarza. A może wiecie, że i diabły i aniołowie mają wakacje? I w te wakacje musza wykonać swoje letnie praktyki, by przejść do następnej klasy.


Tak właśnie wygląda świat Siergieja Sadowa, gdzie Raj i Piekło są bardzo podobne do ziemi, wyglądają jak piękne i mniej piękne miasta, a ich mieszkańcy mają domy, zakładają rodziny i tak samo jak i my chodzą każdego dnia do pracy. Fantazja pisarza pokazuje nam istoty, które znamy z Pisma Świętego, jako niemal podobne do ludzi, i nieco nagina ludzkie pojęcia dobra i zła.

sobota, 1 lutego 2014

Na szczęście mleko – Neil Gaiman


Kiedy kończy się mleko, należy je kupić! Bo przecież płatków śniadaniowych nie zmieszamy z ketchupem, no chyba że ktoś lubi pieczarki w czekoladzie. W każdym razie w książce Gaimana owo mleko należało niezwłocznie nabyć drogą kupna. Niestety nie mogła się tym zając mama, gdyż wyjechała na jakąś konferencje. Nie mogli zrobić tego dzieci, ponieważ byli za mali na transakcje pieniężne w sferze klient-sprzedawca. A zatem padło na tatę. Tatę, który na początek wahał się, czy nie wcisnąć swoim dzieciakom na śniadanie na przykład parówki, ale po chwili uświadomił sobie, że brak mleka oznacza także nie dodanie go do herbaty, a to oznacza… o losie słodki!... brak herbaty! I z taką oto miną pt. „brak herbaty” ojciec udał się do sklepu.