sobota, 21 czerwca 2014

Jak znaleźć kwiat paproci

Próbowaliście kiedyś znaleźć kwiat paproci? Jak wiecie, można odnaleźć go tylko w tę jedną noc w roku, w letnie przesilenie. A kto go odnajdzie… już nigdy nie doświadczy żadnych przeciwieństw losu.

Tak się składa, że to właśnie dziś jest ten dzień, dziś w nocy panny wybiegną nad rzekę i rzucą wianki do wody, dziś zapłoną ogniska, dziś świat magii uśmiechnie się do roztańczonych ludzi.

Każdy z pewnością zna legendę o kwiecie paproci, zwanym także perunowym kwiatem. Powiadają, że ten, kto ów kwiat odnajdzie, zobaczy przyszłość, będzie mógł rozmawiać ze zwierzętami i ptakami, a także żaden skarb przed nim się nie ukryje.

Ale nie tak łatwo jest znaleźć ten kwiatek, jednak powiadają, że jest pewien sposób… Po pierwsze, musisz wiedzieć, że kwiat ten kwitnie jedynie raz w roku, w nocy Iwana Kupały, ale nawet wtedy pojawia się tylko na kilka chwil. Po drugie, strzeże go zawsze siła nieczysta, aby żaden człowiek nie mógł go zdobyć.

Jeżeli wciąż chcesz go znaleźć, musisz zabrać ze sobą serce pełne odwagi i poświęconą kredę. Do lasu koniecznie idź jeszcze przed północą, a gdy znajdziesz tam paprotkę, kredą obrysuj wokół niej krąg. Uważaj, by go nie przerwać. A potem wejdź do kręgu i czekaj… Patrz uważnie. Gdy tylko pojawi się kwiat, zerwij go od razu, ale nie wychodź z kręgu! Właśnie w tym momencie zbudzi się nieczysta siła, by bronić kwiatu, nastraszyć cię i wygonić z lasu z pustymi rękoma. Jeżeli nie poddasz się i nie uciekniesz, wytrwasz do samego świtu, wygrałeś. Zło nie przejdzie przez krąg, a wraz ze wschodem słońca ucieknie przed jego promieniami. A ty, zdobywco kwiatu paproci, możesz dumnie wracać do domu.

 Tekst napisany dla Gazety Turystycznej Warmii i Mazur i znajdziesz go również TU

10 komentarzy:

 1. Spędzenie nocy w lesie, do tego w magicznym kręgu... brzmi groźnie :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam mitologię Słowian, a Noc Kupały to cudowne święto!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czemu też nie przeczytałam tego wczoraj! Nie wiem, skąd wytrzasnęłabym poświęconą kredę, ale to nieważne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za rok będzie szansa! Kredę z Trzech Króli zachowaj :P

   Usuń
 4. Kurde, znowu pomyliłam daty. Zawsze mi się wydawało, że Noc Kupały jest 23.06.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ach, najcudowniejsza czarownicowa noc w roku! Żeby tak jeszcze zechciał się dziś właśnie Bal u Wolanda...wspaniałości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach... Królowa na bal! I czysty spirytus!

   Usuń