sobota, 27 kwietnia 2013

Portret pani Charbuque. Asystentka pisarza fantasy – Jeffrey Ford
Uczta Wyobraźni jest jak cukier trzcinowy lub kawior na miękkiej francuskiej bagietce. To seria fantastyki wydawnictwa Mag – fantastyki z wyższej półki. Tu nie trafia byle kto, obojętnie po jaką pozycję sięgniecie, nie zawiedziecie się. A warto jeszcze dodać, że seria ta jest także i pięknie wydawana – papier, twarda oprawa, piękne okładki – to wszystko sprawia, że kupując książkę z Uczty ma się wrażenie, że nabyło się coś naprawdę wyjątkowego – książkę, do której będziemy wracać i która nie będzie kurzyć się na półce.

Amerykański pisarz fantasy Joffrey Ford dał się poznać polskim czytelnikom dzięki wydawnictwu Solaris, które wydało Trylogię Cleya. A następnie wydawnictwo Mag wydało Portret pani Charbuque. Asystentka pisarza fantasy.

Książka ta dzieli się na dwie części – pierwsza to zbiór szesnastu opowiadań, w których pisarz podejmuje niezwykle różnorodne tematy i pokazuje czytelnikowi swój talent pisarski z każdej strony. Znajdziemy tu i podstarzałego, zdziwaczałego pisarza, planetę robaków, próbę interpretacji Księgi Rodzaju, Jezusa i Diabła, jako autostopowiczów. A wszystkie te opowiadania, zdawałoby się tak różne od jedno od drugiego, tworzą integralną całość, którą zespaja niezwykła wyobraźnia Forda.