środa, 27 listopada 2013

Sputnik nad Olsztynem czyli tydzień z rosyjskim kinem


~ 29.11.13 - 05.12.13 ~

Rosja to stan umysłu – powtarza wielu, ale czy ci, którzy tak mówią, wiedzą, co zbudowało ów swoisty stan i podejście do życia? Historia, przyroda, ludzie – to wszystko składa się na wyjątkowość Rosji, mentalność jej ludzi często popada ze skrajności w skrajność. Dlatego właśnie tak cenna jest dla nas kultura tego kraju. I dziś chcę Was zachęcić do poznania rąbka jej filmowej strony.

Od piątku (29.11.2013r.) do czwartku (5.11.2013r.) codziennie o godzinie 18:00 w Kinie Awangarda (pl. Jana Pawła II 2/3 – Centrum Książki II piętro) wyświetlany będzie jeden rosyjski film.

Sputnik krąży po całej Polsce i co roku dzięki Awangardzie zagląda do Olsztyna. Warto  go nie przegapić, tylko ogrzać się w jego reflektorze i jeden, dwa, a najlepiej siedem wieczorów spędzić w kinie z ciepłą herbatą lub grzanym winem (które mistrzowsko przyrządza niezastąpiona Pani Jola!) i obejrzeć naprawdę dobry film.


No właśnie. Film. Cóż my tam zobaczymy…

29.11.13r. godz. 18.15  "Będę przy tobie" («Я буду рядом»)

Inna to piękna, młoda, odnosząca sukcesy kobieta. Typowa przedstawicielka nowej rosyjskiej klasy średniej. Pracuje jako managerka w moskiewskiej restauracji, gdzie jest darzona szacunkiem i sympatią kolegów. W życiu Inny jest jedna szczególna osoba – jej sześcioletni syn Mitia. Chłopiec jest centrum świata matki, jej najlepszym przyjacielem i sprzymierzeńcem. Ich relacja jest pełna troski, zrozumienia i wsparcia. Niespodziewanie lekarze rozpoznają u Inny nieuleczalną chorobę. Od tej chwili najważniejsze staje się znalezienie nowych rodziców dla małego Mitii.


Reżyseria: Paweł Ruminow
Scenariusz: Paweł Ruminow, Tichon Korniew
Muzyka: Aleksander Iwanow
Zdjęcia: Fedor Lass
Gatunek: Dramat
Rok: 2012, czas: 83 min.
Obsada: Maria Szałajewa, Roma Zienczuk, Maria Siomkina, Iwan Wołkow, Michaił Kryłow, Jelena Morozowa

30.11.13r. godz. 18.15  "Pragnienie" («Жажда»)

Życie Kostii dzieli się na dwie części. Przed i po Czeczenii. Rzecz nie w samej wojnie, ale w wypadku, do którego podczas niej doszło. Wybuch czołgu powoduje poważne poparzenia całego ciała. Chłopak ukrywa twarz, niechętnie obcuje ludźmi. Ból życia uśmierza hektolitrami alkoholu.
Pewnego dnia dowiaduje się o zniknięciu swojego kolegi z wojska. Rusza na poszukiwania, dzięki którym coś się w nim zmienia. Znów czuje się potrzebny.  A  dzięki relacji z cierpiącym na bezsenność synkiem sąsiadki, Kostia wraca do swojej życiowej pasji – rysowania.


Reżyseria: Dmitrij Tiurin
Scenariusz: Andriej Giełasimow
Zdjęcia: Mark Zjiselson
Gatunek: Dramat
Rok: 2013, czas: 102 min.    
Obsada: Mihaił Grubow, Roman Kurcyn, Siergiej Ławygin, Anna Banszykowa, Alieksiej Guskow, Galina Bokaszewskaja, Elena Morozowa, Swietłana Smirnowa-Marcinkiewicz, Oleg Kulikowicz, Igor Ljah

1.12.13r.   godz. 18.15 "Deliverance"

W swoim pełnometrażowym debiucie Siergiej Kuzniecow snuje filozoficzne rozważania o istocie ludzkiej tożsamości i sensie egzystencji. Bohater filmu budzi się w kostnicy. Nie wie, kim jest, ani dlaczego się tam znalazł. Przeszłość wraca do niego w sennych obrazach z dzieciństwa, we wspomnieniach przypadkowych sytuacji, które przeplatają się na ekranie z wydarzeniami dziejącymi się w czasie rzeczywistym. Ale czy na pewno?


Reżyseria: Siergiej Kuzniecow
Scenariusz: Siergiej Kuzniecow
Muzyka: Wsiewołod Grieczieniew
Zdjęcia: Dmitrij Rakow
Gatunek: Dramat
Rok: 2013, czas: 64 min.
Obsada: Andriej Fehretdinow, Alieksiej Onieżyn, Marina Wajnbrand, Weronika Wiernadskaja.

2.12.13r.  godz.18.00  "Córka" («Дочь»)

Inna mieszka ze swoim tatą i młodszym bratem w niewielkim mieście na prowincji. Przyjaźni się z Maszą. Niestety wkrótce nastolatka ginie z rąk grasującego w miasteczku seryjnego mordercy. Bohaterka filmu poznaje na pogrzebie przyjaciółki syna duchownego Ilję, którego siostra również została zamordowana przez zabójcę.


Reżyseria: Aleksander Kasatkin, Natalia Nazarowa
Scenariusz: Natalia Nazarowa
Muzyka: Aleksander Manockoj
Zdjęcia: Andrej Najdionow
Gatunek: Dramat
Rok: 2012, czas: 110 min.
Obsada: Marija Smolnikowa, Jana Osipowa, Igor Maziepa, Władimir Miszukow, Oleg Tkaczow, Kiriłł Nazarow, Anastasija Imamowa, Jewgienij Tkaczuk, Marija Zwonariowa, Alona Kuzniecowa, Anna Puzan.

3.12.13r. godz. 18.00  "Żyć" («Жить»)

Bohaterowie filmu nagle i w okrutny sposób tracą bliskie im osoby. Tragedia pozbawi ich woli życia. Coś jednak sprawi, że przeciwstawią się swojemu przeznaczeniu i podejmą walkę o lepszą przyszłość. Czy uda im się pokonać samą śmierć?


Reżyseria: Wasilij Sigariew
Scenariusz: Wasilij Sigariew
Muzyka: Paweł Dodonow
Zdjęcia: Aliszer Chamidchodzhajew
Gatunek: Dramat
Rok: 2012, czas: 120 min.    
Obsada: Olga Łapszina, Jana Trojanowa, Aleksiej Filimonow, Jewgienij Sytyj, Anna Ukołowa, Dmitrij Kuliczkow

4.12.13r. godz. 18.00  "Stary człowiek" («Шал»)

Wielki stepowy moralitet o konieczności czynienia dobra nie oczekując w zamian wdzięczności, o niespiesznym, pozbawionym pychy dostosowaniu się do naturalnego biegu czasu, bez pragnienia zysku i bogactw, o skromności i samowystarczalności, o nierozerwalnej więzi legendarnych stepowych koczowników i ich obecnych spadkobierców.


Reżyseria: Ermek Tursunow
Scenariusz: Ermek Tursunow
Muzyka: Kuat Szaldebajew
Kraj produkcji: Kazachstan
Zdjęcia: Murat Alijew
Gatunek: Dramat
Rok: 2012, czas: 102 min.    
Obsada: Erbołat Toguzakow, Arynbek Mołdahan

5.12.13r. godz. 18.00  "Syberia. Monamour" («Сибирь. Монамур»)

Późna jesień na Syberii. W opuszczonej wiosce, pośrodku tajgi, żyje starzec Iwan i Lieszka – jego siedmioletni wnuk. Obaj czekają na ojca chłopca, który opuścił ich dwa lata temu i dotąd nie wrócił. W sąsiedztwie grasuje wataha bezdomnych psów, która pożera wszystko, co żyje.
Jeden z tych psów to najlepszy przyjaciel Lieszki. To staje się powodem częstych kłótni z dziadkiem. Wuj Jury, daleki krewny rodziny, przynosi im czasem trochę jedzenia. Podczas jednej z wypraw wuj Jura zostaje zaatakowany przez bezdomne psy i znika bez śladu.


Reżyseria: Sława Ross
Scenariusz: Sława Ross
Muzyka: Ajdar Gajnullin
Zdjęcia: Jurij Rajskij, Aleksiej Todorow
Gatunek: Dramat
Rok: 2011, czas: 102 min.
Obsada: Piotr Zajczenko, Misza Procko, Nikołaj Kozak, Sonia Ross, Siergiej Nowikow.


Jak widzicie, na każdy z powyższych filmów wybrać się warto. A zatem… widzimy się co wieczór w Awangardzie? ;)Informacje dotyczące filmów pochodzą ze stron Kina Awangarda oraz Sputnik.

1 komentarz:

  1. na 99% widzimy się poza sobotą (to wiesz czemu) i czwartkiem (bo mam zajęcia do 18:30)

    OdpowiedzUsuń