wtorek, 28 sierpnia 2012

Wrota Czasu – Pierdomenico Baccalario

Powiadają, iż nie należy oceniać książki po okładce, jednak esteci zapewne się z tym nie zgodzą i przyznają mi rację – książki z serii „Ulysses Moore” są wydane fenomenalnie. Mało jest na rynku księgarskich tak pięknie wydanych książek za tak przystępną cenę. W przypadku „Wrót czasu” na okładce się nie kończy – pięknej okładce z zachęcającą dzieci obwolutą i stylizowaną na starą i wytartą twardą oprawą pod spodem – w środku są równie piękne ilustracje, które niezwykle komponują się z tekstem i wprowadzają czytelnika w świat przedstawiony. Taką książkę naprawdę przyjemnie bierze się do ręki, a gdy do tego wszystkiego treść dorównuje oprawie, czytanie staje się ucztą.


Tajemniczy stary dom, pełen nieodkrytych pokoi i starych mebli; kroki na piętrze i zamknięte drzwi, których nikt nie potrafi otworzyć. Dodam do tego, że owa willa znajduje się na skale nad morzem i właśnie wprowadziło się do niej jedenastoletnie rodzeństwo. Ach no i jest tam ogrodnik – tajemniczy, stroniący od ludzi i zdawałoby się pracujący tam wiecznie. Czy muszę mówić więcej?

„Wrota czasu” to pierwsza część sagi „Ulysses Moore”, którą można już nazwać niemalże klasyką powieści młodzieżowej. Fabuła jest zbudowana tak, by od razu zaciekawić młodego czytelnika i nie wypuścić go ze szponów owej ciekawości. Ciągłe zwroty akcji, zagadki, nowe odkrycia i tajemnice tylko temu sprzyjają. A przy tym z „Wrót czasu” można się czegoś nauczyć, bo i pojawiają się greckie słówka, języki zapomniane itp., maleńkie informacje, które niepozornie wkradają się do umysłu młodego czytelnika.

A zatem warto, naprawdę warto podrzucić nastolatkowi pierwszą część „Ulyssesa Moora”. Z pewnością zachęci go piękna okładka, a gdy już przeczyta stronę lub dwie... Cóż, rodzic będzie skazany na nabycie pozostałych jedenastu tomów tej sagi.

3 komentarze:

  1. Przeczytałam wszytskie, mimo, że nastolatkiem nie jestem i polecam serdecznie! Warto przeżyc taką przygodę:D

    OdpowiedzUsuń
  2. Geniaaaalne książki ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jedenaście tomów? Niesamowite. Czytałem już o tej książce w "Kronikach Nomady". Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń